به همت سازمان قرآنی دانشگاهیان جهاددانشگاهی انجام شد؛ سکانس پایانی نخستین جشنواره‌ی فیلم ۱۱۴ ثانیه‌ای «مبین» + معرفی برگزیدگان

۲۴ دی ۱۳۹۸ | ۱۱:۳۰ کد : ۵۲۵ اخبار فرهنگی
تعداد بازدید:۶۵۰
مراسم اختتامیه‌ی نخستین جشنواره‌ی فیلم ۱۱۴ ثانیه‌ای مبین، ساعتی قبل با معرفی برگزیدگان خود و با حضور جمعی از مسوولان جهاددانشگاهی، مدیران سینمایی و قرآنی و علاقه‌مندان برگزار شد.
به همت سازمان قرآنی دانشگاهیان جهاددانشگاهی انجام شد؛ سکانس پایانی نخستین جشنواره‌ی فیلم ۱۱۴ ثانیه‌ای «مبین» + معرفی برگزیدگان

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی، مراسم اختتامیه‌ی نخستین جشنواره‌ی فیلم ۱۱۴ ثانیه‌ای مبین، عصر امروز (۲۳ دی‌ماه) با حضور دکتر سیدحمیدرضا طیبی رییس جهاددانشگاهی، دکتر معصومه ابتکار معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده، دکتر حسین انتظامی رییس سازمان سینمایی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی و جمعی دیگر از مسوولان و قرآنیان کشور در محل خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

در ابتدای این مراسم و پس از تلاوت آیاتی از قرآن از سوی مهدی غلام‌نژاد قاری بین‌المللی، جواد نصیری دبیر جشنواره فیلم ۱۱۴ ثانیه‌ای مبین، طی سخنانی بیان کرد: با توجه به هم‌فکری و همکاری که دوستان در بخش‌های مختلف از جمله صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتند، این جشنواره راه‌اندازی شد که با استقبال خوبی نیز همراه بود.

وی با اشاره به دیدگاه مقام معظم رهبری در زمینه ترویج فرهنگ قرآنی تصریح کرد: با توجه به نظر مقام معظم رهبری که روی ترویج فرهنگ قرآنی از طریق فعالیت‌های هنری تأکید فراوانی دارند و معتقدند که چیزی ماندگار است که مبتنی بر هنر باشد، از این روی سعی کردیم که این فرمایش مدنظر قرار گیرد و تلاش کردیم که در حوزه ترویج مفاهیم دینی و قرآنی با زبان هنر فعالیت کنیم.

نصیری در ادامه با اشاره به اهداف این جشنواره بیان کرد: استفاده از ظرفیت هنر فیلم‌سازی برای ثبت و انتقال نقش قرآن در جوامع اسلامی، ایجاد زمینه مناسب برای رقابت سازنده در جهت ارتقای سطح کیفی و کمی هنر فیلم‌سازی با محوریت قرآن و عترت، فراهم آوردن بستری مناسب برای بروز و شکوفایی استعدادهای جوان در عرصه دینی، قرآن و معارف اهل بیت(ع)، مقابله با ترفندهای دشمنان اسلام و قرآن با ارائه‌ تولیدات سینمایی با مضامین قرآن و عترت از جمله اهداف این جشنواره بود.

وی افزود: همچنین از دیگر اهداف می‌توان به گسترش فعالیت‌‏های فرهنگی و هنری و مذهبی مرتبط با سیره ائمه معصومین (ع) بر مبنای آیات قرآن در جهت توسعه اسلام، ادیان و ارتباطات میان فرهنگی و استفاده شایسته‌‏تر از هنر سینما در اشاعه ارتباطات میان فرهنگی بر مبنای گفتگوی بین ادیانی و ترغیب جوانان و هنرمندان فیلم‏ساز به مطالعه، تحقیق و پژوهش در موضوعات قرآنی و سایر کتب آسمانی اشاره کرد.

نصیری با اشاره به موضوعات چهارده‌گانه در نظر گرفته شده برای این جشنواره، تصریح کرد: این موضوعات عبارت از سبک زندگی، آموزه‌های اخلاقی، قصص قرآن، ایثار و شهادت، سیمای پیامبر اسلام، نیکی به پدر و مادر و صله رحم، نماز و واجبات الهی، آثار و برکات نیکی در زندگی، کسب روزی حلال، انفاق، جهاد، پوشش و عفاف، توجه به محیط زیست و آسیب‌های اجتماعی بودند.

وی در ادامه افزود: فیلم‏سازی با تلفن همراه (موبایل)، فیلم‏سازی حرفه‌‏ای با استفاده از ابزارها و نرم‏‌افزارهای کار در سینما، بخش جنبی با موضوع تربیت فرزند، بخش دانشجویی و انتخاب مردمی نیز پنج بخشی بودند که به آنها پرداختیم. همچنین آغاز فراخوان برای ارسال آثار سوم خردادماه سال جاری اعلام شد. مهلت ارسال آثار نیز ۳۰ آبان ماه در نظر گرفته شد و در تارخ ۱۵ دی ماه داوری نهایی صورت گرفت.

نصیری تصریح کرد: از دیگر اقداماتی که برای این جشنواره صورت گرفت، می‌توان به ساخت تیزر و پخش آن در پنج شبکه تلویزیونی و رادیویی اشاره کرد. همچنین در محیط‌هایی مانند مترو نیز این جشنواره تبلیغ شد و سایت آپارات نیز با ما همکاری کرد. در مجموع نیز ۲۴۴ اثر به دبیرخانه ارسال شد.

وی بیان کرد: در ادامه بانکی را در دبیرخانه تشکیل دادیم که این اقدام، آغاز فرایند جدیدی است که بتوانیم از رهگذر آن، بانک فیلم‌های دینی و قرآنی را در مرکز مبین تشکیل دهیم و تاکنون نیز حدود ۱۰۰۰ اثر در بخش‌های مختلف در این بانک جمع‌آوری شده است و قصد داریم در آینده بر تعداد آنها اضافه کنیم.

 

 

معرفی برگزیدگان نخستین جشنواره‌ی فیلم ۱۱۴ ثانیه‌ای مبین:

بخش حرفه‌ای:
سعید کریمی، رتبه اول مشترک برای فیلم داستانی "یک دست صدا دارد"
نرگس رستمی‏ معز، رتبه اول مشترک برای فیلم انیمیشن "دیده‌بان"
بهمنش ماهرو، رتبه دوم مشترک برای فیلم داستانی "عیسی و موسی"
علی پورمرادی، رتبه دوم مشترک برای فیلم انیمیشن "تبسم عروسک"
فاخته جلایرنژاد، رتبه سوم برای فیلم داستانی "زمانه"

بخش دانشجویی:
بابک مجیدی، رتبه‌ی سوم برای فیلم "کلاغ پر" (این بخش تنها یک برگزیده داشت)

بخش تلفن همراه:
محمدمهدی فکریان، رتبه اول برای فیلم "واقعیت تفاوت زیادی دارد..."
مجتبی کاویانی، رتبه دوم برای فیلم "پیام کوتاه"

 

 

بخش جنبی با موضوع تربیت فرزند:
برازن رستمی، رتبه اول برای فیلم "صدای جاده"
مهدی صدیقی، رتبه دوم برای فیلم "بی قرار"

بخش انتخاب مردمی:
هادی پورحامدی، رتبه اول برای فیلم "همبازی"
بابک مجیدی، رتبه دوم برای فیلم "کلاغ پر"
بهمن تلخابی، رتبه سوم برای فیلم "عروسک"

 

گام اول قابل تقدیر همراه با رعایت چند نکته/ حرکت در مسیر بین‌المللی شدن
هم‌چنین در این مراسم، متن بیانیه‌ی هیات داوران نخستین جشنواره‌ی فیلم 114 ثانیه‌ای مبین به شرح زیر قرائت شد:

در قرن حاضر که عصر اطلاعات و ارتباطات نام دارد، یکی از شیوه‌های جذب و ایجاد تأثیر عمیق در مخاطبان، بیان مطالب در قالب‌های هنری مانند قصه و داستان است که در تعالیم انبیاء الهی و کتاب‌های آسمانی مانند قرآن کریم و آموزش‌های دینی، از این شیوه مؤثر برای القای پیام و تأثیر تربیتی، اجتماعی و فردی بسیار بهره گرفته شده است.
از سوی دیگر، از آنجا که بیشترین روایت‌های داستانی در میان ادیان الهی، در دین مبین اسلام و در معجزه عظیم خاتم انبیاء (ص) یعنی کتاب شریف قرآن کریم موجود است و همواره یک داستان جذاب و دارای لایه‌های چندگانه معنایی، مهم‌ترین امر و جان‌مایه و جوهره سینما را شکل می‌دهد، بدیهی است که این ظرفیت بالقوه انتظار بالاتری از این نوع سینما و سینماگران را نیز مطرح می‌سازد.
با توجه به آنچه گفته شد، هیئت داوران نخستین جشنواره فیلم 114 ثانیه‌ای مبین، ضمن تشکر از تمامی سازندگان آثار راه‌یافته به بخش‌های مختلف، توجه مدیران جشنواره، مدعوین و فیلم‌سازان را به چند نکته، ضروری می‌داند:

1. اگرچه این نخستین گام‌ها در برگزاری جشنواره فیلم با موضوعات قرآنی در زمانی مشخص و کوتاه به شمار می‏رود، اما آثار رسیده به دبیرخانه جشنواره از منظر کمی و کیفی، برای موضوع چنین جشنواره‏ای قابل تقدیر است؛ چه بسیار آثاری که در آن‏ها روایت‏های زیبای انسانی با پیوندهای عمیق دینی و تنوع مضامین قرآنی به چشم می‏خورند که برخی از آن‏ها در این مراسم مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.
2. به فیلم‏سازان محترم پیشنهاد می‏گردد که عنصر خلاقیت در ایده‏پردازی و ایجاز در بیان را در کنار اشارات دقیق هنری به موضوعات مورد نظر، بیش از پیش در چنین آثاری لحاظ کنند. در این راستا به دبیرخانه جشنواره نیز جهت تولید آثار فاخر پیشنهاد متقابل می‏نماییم؛ آثاری که اتفاقاً نمی‏بایست از روی سفارش تولید گردند، بلکه بر اساس تمایل فیلمساز به موضوعاتی اینچنین و با مشاوره عالمان دینی و هنری این رشته صورت پذیرد.
3. تاثیر فیلم‏هایی با مضامین عالی قرآنی و دینی بر جهان تشنه حقیقت، بر کسی پوشیده نیست. از طرف دیگر نیاز مخاطب امروز جهان به اخلاق و دستیابی به کمال، امری غیر قابل کتمان است. اهمیت این موضوع، ضرورت تولیداتی با ویژگی جهان‏شمول بودن را دوچندان می‏کند. در این راستا همواره کلام خدا می‏تواند در دستیابی به چنین اهدافی برای فیلم‏سازان روشن‏بین جهان اسلام، راهگشا باشد. از این رو هیئت داوران جشنواره فیلم 114 ثانیه‏ای مبین از مدیران این جشنواره تقاضا دارد تا در صورت امکان، این رویداد به یک جشنواره بین‏المللی تبدیل گردد.
4. از جهاددانشگاهی و مشخصاً سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور که یکی از مراکز کلیدی علمی، فرهنگی و رسانه‏ای است و در پرتو انقلاب اسلامی متولد شده، برای درک این واقعیت در شرایط حساس امروز و اهتمام به برگزاری این جشنواره قرآنی و هنری تشکر می‏کنیم؛ و استمرار توجه به هنر ـ بویژه سینما و زبان گویای تصویر ـ و استفاده از استعدادهای درخشان را خواستاریم.
5. ذکر این نکته مهم است که بدانیم استقبال غیرقابل پیش‏بینی فیلمسازان برای حضور در این جشنواره قابل تقدیر است؛ و انتظار می‏رود در دوره‏های آتی، فیلمسازان پیشکسوت‏تر نیز در این اتفاق مهم حضور موثر داشته باشند. همچنین امیدواریم دوره‏های آینده جشنواره با حضور گسترده‏تر دانشجویان برگزار شود تا تلقی ایجاد شده در نگاه خلاقانه این قشر از جوانان، در این جشنواره بروز و ظهور بیشتری داشته باشد.
6. در پایان هیئت داوران جشنواره امید دارد حرکت ایجاد شده توسط مرکز تولیدات چندرسانه‏ای قرآنی جهاد دانشگاهی (مبین) در فراهم کردن مسیر فیلمسازی با مضامین قرآنی و دینی، از طریق راه‏اندازی باشگاه دانشجویی فیلم‏سازی و برگزاری کارگاه‏های آموزشی تولید فیلم کوتاه، بتواند موجب ارتقای سواد بصری جوانان و به ویژه دانشجویان گردد.

با تشکر
هیات داوران نخستین جشنواره فیلم 114 ثانیه ای مبین:
حجت‏الاسلام و المسلمین سیدمحمدحسین نواب، هادی نائیجی، ابوالقاسم رئیسی و بهروز شعیبی

 

 
 

 
 

نظر شما :